Klasické omietnuté fasády dnes majú množstvo konkurentov, ktorí si u nás nachádzajú čoraz viac priaznivcov. Bližšie sme sa pozreli na tri trendy, z ktorých si určite vyberú nielen milovníci tradičných, ale aj moderných povrchových úprav.
1 Veľkoformátové dosky z vláknocementu
Ak túžite po dome s moderným vzhľadom, zaujímavé riešenie predstavujú veľkoformátové vláknocementové fasádne dosky, ktoré umožňujú vytváranie originálnych fasádnych kompozícií. Vláknocement ako taký však nie je na stavebnom trhu žiadnou novinkou, ide o tradičný materiál slúžiaci ako vonkajší ochranný plášť budov – vznikol koncom 19. storočia a do života ho priviedol rodák z Česka Ludwik Hatschek. Vláknocement pozostáva zo surovín priateľských k životnému prostrediu (cement, mletý vápenec, pevnostné vlákna, voda a vzduch), kombináciou ktorých vzniká nehorľavý stavebný materiál vhodný na každý typ budovy s akoukoľvek výškou. Dosky sa vyrábajú vo formátoch 3 100 × 1 250 mm alebo 2 500 × 1 250 mm, v hrúbke od 8 mm. Napriek ich subtílnosti však ide o veľmi pevný materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu, vplyvu poveternostných podmienok aj proti degradujúcim účinkom UV žiarenia. Dosky sú zároveň stálofarebné, farbené do hmoty, recyklovateľné a vyznačujú sa dlhou životnosťou (viac ako 50 rokov).
2 Drevené obklady
Ďalšou možnosťou stvárnenia fasády bez použitia tradičnej omietky sú drevené obklady, ktoré sa u nás opäť tešia z rastúcej popularity. Využívajú sa nielen pri drevostavbách, kde sa akosi prirodzene očakávajú, ale nezriedka aj pri murovaných budovách. Ich pozitívami sú najmä teplý prírodný vzhľad a malá uhlíková stopa – sú teda výrazne ekologické. Zároveň predstavujú aj cenovo veľmi prijateľné riešenie – pri použití domácich drevín ide prakticky o najlacnejšie fasády. V neposlednom rade je ich výhodou aj dobrá svojpomocná realizovateľnosť, keďže si nevyžadujú takú prax ako napríklad nanášanie omietky.
3 Tehla v hlavnej úlohe
Neomietnutá tehlová fasáda je v súčasnosti, čoraz obľúbenejšou alternatívou. Možnosti, ako docieliť vzhľad tehlového režného muriva, sú dve – fasádu možno vymurovať z lícových tehál alebo môže vzniknúť lepením tehlových obkladových pásikov. Lícové tehly predstavujú prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou, mrazuvzdornosťou a stálofarebnosťou, pričom ich použitie optimalizuje tepelnoizolačné vlastnosti obvodových stien. Sú bezúdržbové a dostupné v širokej palete prirodzene pôsobiacich farebných odtieňov. Rozoznávame dva základné druhy – tehly klinker a razené tehly, napríklad Terca Standard. Tehly klinker (zvonivky) sa vypaľujú pri teplotách okolo 1 100 °C, vďaka čomu vzniká materiál vlastnosťami blízky kamenine. Sú charakteristické svojím zvonivým zvukom pri poklepe a hutným črepom s veľmi nízkou nasiakavosťou, ktorá sa pohybuje na úrovni do 8 %, čo si pri murovaní vyžaduje aj použitie špeciálnej malty. Tieto tehly majú zväčša hladké lícové plochy, ostré hrany a jednoliate sfarbenie, niektoré druhy aj ryhovaný povrch. Využiteľné sú len tri lícové plochy – jedna dlhá a dve krátke (na jednej dlhej býva vyrazené značenie výrobku). Tradičné lícové tehly sa vyrábajú razením do samostatných foriem, technológiou teda napodobňujú ručnú výrobu z minulosti. Keďže sa každá tehla tvaruje samostatne, nenájdu sa dva rovnaké kusy – každý je originál. Ich povrch je drsný až vráskovitý, nemajú ostré hrany ani rohy. Ich nasiakavosť je v tomto prípade vyššia a pohybuje sa okolo 15 %.